Stare książki do kupienia na ulicy

Handel dawnych bestsellerów odbywa się nie wyłącznie w antykwariatach. Sprzedawcy wychodzą też na ulice miast, ażeby być bliżej przypuszczalnych klientów oraz trafić oprócz tego do przypadkowych przechodniów oraz turystów.

Ulicznym handlem książkami trudnią się bukiniści. Początkowo nazwa to stosowana była jedynie do handlarzy z nad Sekwany, później znalazła zastosowanie do wszystkich ulicznych sprzedawców używanych książek.

Bukiniści sprzedają ze swoich straganów nie jedynie książki. Mamy możność tam znaleźć, w tym samym stopniu co w typowych antykwariatach, też wizerunki, komiksy albo rysunki. Tego typu struktura odsprzedaży pozawala wybyć do konsumenta, nawiązać z nim jakąś relację, skłonić do zakupienia, zainteresować.

Dzięki bukinistom odrodził się handel książkami w Polsce.

To w chwili obecnej na tychże ulicznych straganach odbywała się sprzedawanie tytułów w początkowej fazie lat 90-tych XX wieku. U bukinistów dało się znaleźć książki, jakie ukazywały się jedynie w dalszym obiegu, wszakże i nowości wydawnicze. Na tych nieznacznych straganach były też klasyki literatury, jakie muszą znaleźć się w każdym domu. Później handel książkami na straganach zmienił odrobinkę swoją postać. Nowe książki dało się kupić w powstających prywatnych księgarniach, książki używane zapoczątkowano sprzedawać, razem z innymi starociami, w antykwariatach. Bukiniści pomału zaczęli znikać z polskich ulic i placów, do dziś pozostało ich niewielu.

 

Published by